sobota, 26 listopada 2016

Od zwykłej dziewczyny do księżniczki...Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości. Ze świata, w którym panują kastowe podziały, wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona...


Ty sobie nie dajesz rady z płaczącymi kobietami, a ja nie radzę ze spacerami u boku księcia.

Pewnie duża część z Was zna lub chociaż słyszało o trylogii Rywalki, a jeśli nie to zaraz Wam ją przybliżę...
Trylogia składa się z trzech książek "Rywalki", "Elita" i "Jedyna" napisanych przez Kiere Cass. Książki opowiadają o losach dziewczyny, u której w domu się nie przelewa. America, bo tak ma na imię główna bohaterka ma chłopaka, ale utrzymuje ten związek w tajemnicy. W tym roku przypadają eliminację, wyścig o koronę oraz serce następcy tronu - Maxona. America wcale nie pragnie tego wszystkiego. Wzięcie w nich udziału oznacza dla niej rozstanie z ukochanym i opuszczenie domu, ale dla jej rodziny jest to szansa na choć trochę lepsze życie. Za namową matki zgłasza się do nich i jest pewna swojej przegranej, ale co się stanie gdy zostaję wylosowana wraz z trzydziestoma-pięcioma innymi dziewczynami. Będzie zmuszona opuścić dom, zamieszkać w zamku wraz z rodziną królewską i wziąć udział w eliminacjach? 

-Poddaję się. Przepraszam, Ami, jesteś taka cierpliwa, ale ja sama nie mogę słuchać, jak gram. To brzmi, jakby fortepian na coś chorował.-Szczerze mówiąc, bardziej jakby umierał.

Moje wrażenia po przeczytaniu całej trylogii to jedno wielkie... wow! Przyznaje, że autorka miała wspaniały pomysł na te książki. Trylogia idealnie ukazuję problemy współczesnego świata. Pokazuję jak niektórzy ludzie głodują, a tym czasem bogatsi pławią się w luksusach i nie wiedzą co robić z pieniędzmi. Jak ludzie muszą ciężko pracować, żeby mogli zarobić chociaż na chleb dla rodziny. Pokazuję jak naprawdę rząd wie mało o swoim kraju i co się w nim dzieję. Ukazuję również, że pieniądze to nie wszystko i można zakochać się w kimś kogo nie obchodzi jak nisko jesteś w drabinie społecznej. Jak z wroga można stać się przyjaciółmi i że kłamstwo nie popłaca. W żadnej książce nie znalazłam aż tak ogromnego przekazu i tu wielkie brawo dla autorki, bo żeby napisać tak cudowne powieści trzeba mieć niezwykły talent.

Maxon zwilżył językiem wargi, niepewny, co dalej zrobić. To był ten moment. To było pożegnanie.- Zmieniłaś mnie na zawsze. I nigdy cię nie zapomnę.Przesunęłam dłonią po jego piersi, wygładzając marynarkę.- Nie umawiaj się z nikim innym na ciągnięcie się za ucho. To mój gest. - Uśmiechnęłam się z wysiłkiem.- Wiele rzeczy jest tylko twoich, Ami.

Polecam tą trylogie z całego serduszka każdemu. Może właśnie te książki zmienią wasze spojrzenie na świat i ludzie jacy was otaczają, może zmieni wasz pogląd na świat.

- Kocham cię - powiedział po prostu. - Powinienem był ci to powiedzieć już dawno temu. Może gdybym to zrobił, udałoby nam się uniknąć wielu głupich błędów. Z drugiej strony - dodał, zaczynając się uśmiechać - czasem myślę, że to przez te wszystkie przeszkody pokochałem cię tak bezgranicznie.

Moja ocena: 10/10 

2 komentarze:

  1. Jedna z piękniejszych trylogii!Świetna recenzja

    OdpowiedzUsuń
  2. Kocham, uwielbiam <3333 Strasznie się cieszę, że miałam okazję się z nimi zapoznać <3

    Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
    SZELEST STRON

    OdpowiedzUsuń